Banner Πανω

Όλη αυτή η ιστορία που έγινε από την ΕΠΟ για να γίνει το παιχνίδι Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό

στο Αγρίνιο και όχι στα Γιάννινα, μόνο σε καλό δεν βγήκε για τους πράσινους.

Ο ΠΑΣ του Αργύρη Γιαννίκη όχι μόνο τους κέρδισε με σκορ 2-1, αλλά στην κυριολεξία τους διέσυρε. Ειδικά στο β’ ημίχρονο ο «Άγιαξ της Ηπείρου» έπαιξε στο μισό γήπεδο τον Παναθηναϊκό, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Ένα σκορ 4-1 θα απέδιδε δικαιοσύνη. Το αποτέλεσμα αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς που θα γίνει στο πρώτο δεκαήμερο του Μαρτίου στο γήπεδο της Λεωφόρου.

Η αδικία πείσμωσε τους παίκτες του ΠΑΣ, βγάζοντας στο γήπεδο ψυχή, δύναμη, πάθος. Οι εικόνες των πανηγυρισμών, όταν μπήκαν τα δύο γκολ από τους Παμλίδη και Κάργα, δείχνουν πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη. Αν ήταν συνεργός και ο Παναθηναϊκός σε αυτή την ιστορία για να μην παίξει στα Γιάννινα, έπεσε στον λάκκο που άνοιξε μόνος του.

Ο θρυλικός ΠΑΣ, παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-1 από το 2ο λεπτό από το γκολ του Μακέντα, πολύ γρήγορα ανασυντάχθηκε, κάνοντας στη συνέχεια την ανατροπή σε 2-1 με τα γκολ που σημείωσαν στο 21’ ο Παμλίδης και στο 66’ ο Κάργας. Επειδή έπαιζε τον Παναθηναϊκό όπως η γάτα με το ποντίκι, χωρίς να βρίσκει εύκολα δίχτυα, λίγο έλειψε στο 41’ να τον τιμωρήσει η μπάλα, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίνγκιν.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα καταπληκτικός. Ίσως να έκανε και την καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Ειδικά στο β’ ημίχρονο ήταν ορμητικό ποτάμι που δεν άφησε ούτε λεπτό τον Παναθηναϊκό να πάρει ανάσα. Οι παίκτες βρίσκονταν στο γήπεδο με κλειστά μάτια, βγήκαν εξαιρετικοί συνδυασμοί, κάθετες πάσες, ανάπτυξη του παιχνιδιού τόσο από τον άξονα όσο και από τα πλάγια. Μιλάμε για μπαλάρα και για εικόνα μεγάλης ομάδας. Έδειξε πάλι τα προτερήματα που έχει ως ομάδα και πόσο σπουδαία δουλειά κάνει από πέρσι ο κόουτς Αργύρης Γιαννίκης. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη πλευρά ήταν του κλότσου και του μπάτσου. Τον πήγε καροτσάκι ο ΠΑΣ Γιάννινα και τον είχε συνεχώς στα σχοινιά. Κάποιοι παίκτες του, μη αντέχοντας αυτό τον διασυρμό, πολλές φορές έβγαζαν εκνευρισμό και εκμεταλλευόμενοι την ελαστικότητα του Τζήλου είχαν προκλητική συμπεριφορά.

Η εμφάνιση του ΠΑΣ στο Αγρίνιο αποτελεί διαφήμιση για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Δυσκολεύεσαι να βρεις λόγια να τον περιγράψεις. Πόσο μάλλον να βρεις διακριθέντες, αφού ο ένας ήταν καλύτερος από τον άλλον. Όλοι οι παίκτες έκαναν κατάθεση ψυχής. Ας βάλουμε μόνο μια υπογράμμιση στο μεγαλείο του Κάργα που ήταν συγκινητικός, στη μαχητικότητα των Ντομίνγκεθ και Κάστρο στη μεσαία γραμμή, στον άριστο στις τοποθετήσεις Εραμούσπε, όπως και στον ενεργητικό Παμλίδη, στη σταθερότητα του Λοντίγκιν και στο πάνω κάτω του Σάλιακα που έγινε μαραθωνοδρόμος. Από τον Παναθηναϊκό διακρίθηκαν οι Βιγιαφάνες, λίγο ο Χατζηθεοδωρίδης και ο τερματοφύλακας Ξενόπουλος.

ΤΑ ΓΚΟΛ

2’: Σε σέντρα του Βιγιαφάνες, η μπάλα αναπήδησε στο σώμα του Κάργα, με αποτέλεσμα ο Μακέντα από κοντά να την σπρώξει στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

21’: Γκολ για Όσκαρ από τον Παμλίδη. Πήρε την μπάλα λίγο πιο μπροστά από τη μεσαία γραμμή, έκανε μια καταπληκτική κίνηση αποφεύγοντας όποιον έβρισκε μπροστά του, και με σουτ στη γωνία ισοφάρισε σε 1-1.

66’: Σε κόρνερ του Καρτάλη, ο Κάργας σηκώθηκε πάνω απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά, έκανε το 2-1 για τον ΠΑΣ.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ

3’: Σουτ του Λεό έφυγε λίγο άουτ.

9’: Κοντινή κεφαλιά του Κάργα σε κόρνερ του Σάλιακα, δε βρήκε στόχο.

25’: Σε κάθετη μπαλιά του Σάλιακα, ο Λεό βγήκε στον κενό χώρο αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει τον τερματοφύλακα.

34’: Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Αϊτόρ από καλή θέση σούταρε χλιαρά στην αγκαλιά του Λοντίνγκιν.

41’: Σε εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ.

56’: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ όταν ο Ντομίνγκεθ από αριστερά έκανε τη σέντρα, αλλά ο Παμλίδης που ήταν μόνος του δεν έπιασε γεμάτο το σουτ που πέρασε άουτ.

58΄: Ο ΠΑΣ ζήτησε πέναλτι όταν ο Ελευθεριάδης βρέθηκε στο έδαφος σε επαφή που είχε με τον Σάντσες, αλλά ο Τζήλος είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

80’: Από λάθος του Ενγμπακοτό βγήκε σαν αμυντικός από την εστία του ο Ξενόπουλος και απέκρουσε.