Banner Πανω

Δυστυχώς, τα λάθη πληρώνονται!

pas shma 41

• Ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε ακόμη μια φορά στον χθεσινό αγώνα της Βέροιας όπου ο ΠΑΣ Γιάννινα έχανε κλασικές ευκαιρίες (ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο) και τελικά ισοφαρίστηκε στο 93’ με τον Ναζλίδη. Αν οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη είχαν «καθαρό» μυαλό στις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν τότε θα μιλούσαμε πραγματικά για μια από τις μεγαλύτερες εκτός έδρας νίκες της ντόπιας ομάδας.

Ο αγώνας
Με το προσφιλές του 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Γιάννης Πετράκης, έχοντας κάτω από τα γκολπόστ τον Βελλίδη, αριστερά τον Φόνσι και δεξιά τον Στρούνα, σέντερ μπακ τους Μπέριο και Μιχαήλ, αμυντικά χαφ τους Τζημόπουλο και Τσουκαλά, στα «φτερά» τους Τσάβεζ και Ακόστα και επιθετικό δίδυμο τους Μανιά και Ίλιτς.
Νευρικός μπήκε στο ματς ο ΠΑΣ Γιάννινα, δίνοντας χώρο στους γρήγορους παίχτες της Βέροιας το πρώτο εικοσάλεπτο. Ειδικότερα οι Αμπντούν και Γιουσούφ έπαιρναν τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες και προκαλούσαν πονοκέφαλο στην αμυντική διάταξη του ΠΑΣ, χωρίς ωστόσο να προβληματίσουν ιδιαίτερα τον Βελλίδη.
Μετά το εικοσάλεπτο, ο ΠΑΣ ισορρόπησε το παιχνίδι και δειλά-δειλά επισκέπτονταν την εστία του Καντιμοίρη με αξιώσεις, κρατώντας παράλληλα αρκετή ώρα την μπάλα στην κατοχή τους.
Έτσι προς το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43’ ο Τσάβεζ, αφού χόρεψε την άμυνα της Βέροιας εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, ο Καντιμοίρης απέκρουσε ασθενώς και ο επερχόμενος Ακόστα με πλασέ άνοιξε το σκορ στέλνοντας τον ΠΑΣ στα αποδυτήρια προηγούμενο με 1-0.
Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τίποτα δεν προμήνυε το τελικό σκορ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα, επιτίθονταν κατά κύματα, είχε δοκάρι με τον Μανιά στο 48’ μετά από φανταστική ασίστ του Τσάβεζ, ενώ ο Αργεντινός έχασε και σπουδαία ευκαιρία λίγο αργότερα, όπου φάτσα με τον Καντιμοίρη έστειλε την μπάλα άουτ.
Μετά το καταιγιστικό πρώτο δεκαπεντάλεπτο του β’ ημιχρόνου, η Βέροια ισορρόπησε αλλά δεν γίνονταν απειλητική για τα καρέ του Βελλίδη. Αντιθέτως, σε πολλές περιπτώσεις άφηνε την άμυνά της ακάλυπτη, γεγονός που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι επιθετικοί του ΠΑΣ Γιάννινα.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα θα έφευγε με το «διπλό» από την πρωτεύουσα της Ημαθίας, κυριολεκτικά στην προτελευταία φάση του ματς μετά από φάουλ του Αμπντούν και άστοχη έξοδο του Βελλίδη, ο Ναζλίδης που καραδοκούσε, με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, κόντρα στην ροή του παιχνιδιού.

Σύνοψη
Το τελικό 1-1 σίγουρα αφήνει μια πικρία στους παίχτες και τους φιλάθλους του ΠΑΣ Γιάννινα, ειδικά με τον τρόπο που αυτό ήρθε. Αναμφίβολα, η ντόπια ομάδα έδειξε τα στοιχεία που την διέκριναν και την περσινή χρονιά, βασίζεται στην ομοιογένεια και την καλή φυσική κατάσταση, αλλά εμφάνισε και πάλι «παιδικές ασθένειες» ιδιαίτερα στο τελείωμα των φάσεων αλλά και στην αμυντική της λειτουργία τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ξεχώρισαν από τον ΠΑΣ οι Ακόστα, Τσάβεζ και Τσουκαλάς, με τους υπόλοιπους να κινούνται στην μετριότητα.
Από την Βέροια ξεχώρισαν οι Αμπντούν, Καντιμοίρης και Γιουσούφ (ειδικά στο α’ ημίχρονο).
Καλός ο διαιτητής του αγώνα Αθανάσιος Τζήλος, με βοηθούς τους Δημήτριο Γκάγκα και Χασάν Κούλα, με τέταρτο διαιτητή τον  Ευάγγελο Κιοτζένη.

H BAΘMOΛOΓIA TΩN ΠAIKTΩN

Βέροια (Γ. Γεωργιάδης): Καντιμοίρης 7, Μαλόν 6, Μαραγκός 6, Ετζεγκέλε 5, Νάστος 6, Όστιτς 5 (61’ Μερεμπασβίλι 5), Βεργώνης 5, Γιουσούφ 7 (87' Μάνος), Μαγέφσκι 6 (73' Τάτος 5), Αμπντούν 8, Ναζλίδης 6
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης 5, Τζημόπουλος 7, Μιχαήλ 6, Στρούνα 6, Μπέριος 5, Τσουκαλάς 7, Ναδάλες 6, Ακόστα 8, Τσάβες 7 (90+1' Κοζορώνης), Ίλιτς 5 (66' Γιάκος 5), Μανιάς 6 (81' Σαπαλίδης)

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Γιώργος Γεωργιάδης (Βέροια): «Γενικά, είχαμε την απόλυτη κατοχή της μπάλα στο πρώτο μέρος. Δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα από τον ΠΑΣ, μια πολύ καλή οργανωμένη ομάδα. Ο ΠΑΣ στο πρώτο του σουτ ευτύχησε να πετύχει ένα τέρμα, το οποίο μας αποδιοργάνωσε. Στο δεύτερο μέρος παρουσιαστήκαμε νευρικοί, καμία σχέση με τη καλή εικόνα του πρώτου μέρους. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια για την εικόνα του πρώτου μέρος. Είμαστε μια νέα ομάδα και βήμα-βήμα θα χτίσουμε την ομάδα. Πολύ σημαντικό το ότι παλέψαμε ως το τέλος. Οι ομάδες δε χτίζονται απ’ τη μια μέρα στην άλλη. Ο ΠΑΣ είναι πιο δεμένη ομάδα, εμείς είμαστε καινούργια ομάδα. Ο Γιουσούφ έδειξε θετικά στοιχεία. Όταν κάποιος παίχτης έχει δείξει θετικά στοιχεία, σημαίνει ότι μπορεί να τα ξανακάνει. Ας του δώσουμε χρόνο να βρεθεί με τους συμπαίχτες του και να δεθεί με την ομάδα και τη πόλη».

PETRAKHS G

Γιάννης Πετράκης  (ΠΑΣ Γιάννινα): «Καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Νομίζω ότι στο ξεκίνημα, ειδικά μέχρι το 30’, δεν είχαμε προετοιμαστεί και δεν μπήκαμε στο ματς όπως έπρεπε. Βέβαια, είναι πρεμιέρα, υπάρχει μια μικρή δικαιολογία. Στο διάστημα αυτό η Βέροια μας πίεσε, δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ και ίσως σταθήκαμε λίγο τυχεροί. Μετά το 30’ ισορροπήσαμε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μια καλή παρουσία. Δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για γκολ, πετύχαμε ένα, είχαμε και δοκάρι. Στο διάστημα αυτό η Βέροια δεν είχε κάποια καλή ευκαιρία. Σίγουρα το αποτέλεσμα μας αφήνει στεναχώρια και πίκρα, έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίχτες, ειδικά για το δεύτερο ημίχρονο. Η Βέροια είναι καλή ομάδα, με ποιότητα παιχτών, πλάνο και στην άμυνα και στην επίθεση. Στο πρώτο μισάωρο έδειξε καλά στοιχεία. Η εικόνα μιας ομάδας επηρεάζεται και απ’ τη στάση του αντιπάλου. Στο δεύτερο μέρος δεν την άφησε ο ΠΑΣ να δείξει καλό πρόσωπο.  Θετικό το ότι είχαμε ευκαιρίες. Είμαι ευχαριστημένος απ’ το ότι δημιουργήσαμε προϋποθέσεις και τα γκολ θα έρθουν. Έχουμε καλή ποιότητα, Κάποιοι επιλέγουν να κάνουν μεταγραφές, εμείς εμπιστευόμαστε τους παίχτες που ήδη έχουμε».

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

2' Φάουλ για τη Βέροια από τα δεξιά με το Αμπτούν, αλλά απομάκρυνε η άμυνα του ΠΑΣ.
6' Ο Γιουσούφ μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του ήταν χλιαρό και δεν δυσκολεύτηκε ο Βελλίδης.
8' Κίτρινη στον Μπέριο
16' Ο Αμπντούν έκανε κίνηση από τα αριστερά, συνέκλινε και έπιασε σουτ από μακρινή απόσταση, το οποίο ήταν αδύναμο και ο Βελλίδης μπλόκαρε με άνεση.
23' Κεφαλιά του Ναζλίδη μετά από σέντρα του Νάστου, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά από την εστία.
25' Η άμυνα του ΠΑΣ δεν έδιωξε καλά και ο Νάστος που βρέθηκε λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, έπιασε δυνατό σουτ η μπάλα όμως έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη.

30' Σουτ του Βεργώνη από τα όρια της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
31' Εκτέλεση φάουλ από τον Τσάβες από καλή θέση αλλά δεν δυσκολεύτηκε ο Καντιμοίρης.
34' Εξαιρετική προσπάθεια του Τσάβες, πλαγιοκόπησε από τα δεξιά, αλλά έδιωξε σε κόρνερ η άμυνα της Βέροιας.
38' Καλή προσπάθεια του Μαγέφσκι, αλλά έχασε την ισορροπία του προς το τέλος και το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό.
39' Σουτ του Μαγέφσκι λίγο δίπλα από το τέρμα του Βελλίδη.
43' ΓΚΟΛ ο ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Τσάβες έπιασε δυνατό, χαμηλό σουτ... ο Καντιμοίρης κατάφερε να διώξει, αλλά ο Ακόστα που ήταν κοντά, πήρε το... ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.
48' Δοκάρι για τον ΠΑΣ! Ο Μανιάς βρήκε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή, έπιασε συρτό σουτ το οποίο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Καντιμοίρη, έδιωξε ο Μαραγκός ενώ προσπαθούσε ο Ακόστα να μπει στη φάση.
50' Κίτρινη στον Αμπντούν.
52' Γυριστό του Μανιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ακόστα, η μπάλα άουτ.
54' Κεφαλιά του Βεργώνη, που ξεχάστηκε από την άμυνα του ΠΑΣ, μάζεψε χωρίς δυσκολία ο Βελλίδης.
57' Ατομική προσπάθεια του Τσάβες, που έκλεψε λίγο έξω από την περιοχή και έφθασε στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ κατέληξε εκτός εστίας.
59' Ωραία προσπάθεια του Αμπντούν από τα αριστερά, έκανε επικίνδυνη σέντρα με τον Βελλίδη να διώχνει.
60' Σουτ του Μαγιέφσκι, η μπάλα άουτ.
61' Ο Μερεμπασβίλι στη θέση του Όστοϊτς.
64' Κόρνερ κερδισμένο για τη Βέροια μετά από ελιγμό του Γιουσούφ μέσα στην περιοχή, με τον Βελλίδη να διώχνει.
66' Μέσα ο Γιάκος, εκτός ο Ίλιτς.
73' Ο Τάτος στη θέση του Μαγιέφσκι.
80' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ με τον Τσάβες να προσπαθεί να κρεμάσει τον Καντιμοίρη, που είδε την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία του.
81' Μέσα ο Σαπαλίδης, εκτός ο Μανιάς.
87' Μάνος αντί Γιουσούφ στο ματς
90' Άστοχο σουτ του Τσάβες.
90+1' Μέσα ο Κοζορώνης, εκτός ο Τζάβεζ
90+2' ΓΚΟΛ η Βέροια, 1-1! Ο Βελλίδης έκανε κακή έξοδο, ο Ναζλίδης το εκμεταλλεύτηκε και με κεφαλιά έκανε το 1-1.
90+3' Μεγάλη ευκαιρία με τους Μιχαήλ, Γιάκο μετά από κόρνερ του Ακόστα.