Banner Πανω

Ο Χρήστος Μαντάς στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων: «Να τελειώσει επιτέλους η ταλαιπωρία των 8 Πανεπιστημίων και η αγωνία των διοικητικών υπαλλήλων και οι άνθρωποι να επιστρέψουν στις δουλειές τους»

2/09/2014
Δελτίο Τύπου
Ο Χρήστος Μαντάς στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων:
«Να τελειώσει επιτέλους η ταλαιπωρία των 8 Πανεπιστημίων και η αγωνία των διοικητικών υπαλλήλων και οι άνθρωποι να επιστρέψουν στις δουλειές τους» Στις 27 Αυγούστου 2014 συνεδρίασε η Διαρκής Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων με θέμα ημερήσιας διάταξης: Συζήτηση επί του πορίσματος του εξωτερικού αξιολογητή για τους διοικητικούς διαθεσίμους υπαλλήλους των οκτώ (8) Πανεπιστημίων της χώρας. Κατά την τοποθέτησή του, ο βουλευτής Ιωαννίνων του ΣΥΡΙΖΑ Χρήστος Μαντάς, ζήτησε από τον Υπουργό Παιδείας να τοποθετηθεί έτσι ώστε να γίνει ξεκάθαρο εάν θα απολυθούν διοικητικοί υπάλληλοι, εάν θα αλλάξουν θέση και πού θα πάνε. Παράλληλα ο Χρήστος Μαντάς άσκησε σφοδρή κριτική στην έκθεση αξιολόγησης και αναφορικά με την έναρξη μιας διαδικασίας ανάθεσης σε υποτιθέμενους «ανεξάρτητους ... αξιολογητές» δηλ. σε ιδιωτικές εταιρείες ζητημάτων που είναι υπόθεση του δημοσίου, αλλά και πολιτικών κατευθύνσεων και αναφορικά με την μεθοδολογία της έκθεσης, την χρησιμοποίηση αμφίβολης εγκυρότητας στοιχείων κλπ. Στη συνέχεια επισήμανε πως αυτή η τεράστια αναστάτωση που υπήρξε στα πανεπιστήμια με τις διαθεσιμότητες, κινητικότητες κ.τ.λ., όχι μόνο δεν είχε κανένα βάσιμο λόγο– λόγω της τεράστιας απόκλισης που υπάρχει ανάμεσα στα ευρωπαϊκά δεδομένα και στα ελληνικά δεδομένα- αλλά στην ουσία επιβεβαιώνει ότι, σε γενικές γραμμές, ο αριθμός των διοικητικών υπαλλήλων που υπηρετούν ήδη, είναι τουλάχιστον ανεπαρκής. Καταλήγοντας ο κ. Μαντάς ανέφερε πως «[..] αν θέλουμε να πάμε σε μια ουσιαστική διαδικασία αναβάθμισης των ανώτατων ιδρυμάτων, ένα από τα στοιχεία είναι και το κομμάτι της συνολικής διοικητικής υποστήριξης. Η πραγματικότητα είναι ότι πάρα πολλά πανεπιστήμια δεν έχουν τη στοιχειώδη υποστήριξη, ιδιαίτερα τα περιφερειακά πανεπιστήμια. Για παράδειγμα, ολόκληροι τομείς δεν έχουν καμία γραμματειακή υποστήριξη, όπως στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Η πολιτική, λοιπόν, απόφαση θα πρέπει να είναι ότι να τελειώσει αυτή η ιστορία και οι άνθρωποι να επιστρέψουν στις δουλειές τους, να λήξει εδώ και τώρα αυτή η διαδικασία, η οποία ταλαιπώρησε και τα πανεπιστήμια και έβαλε σε μια τεράστια αγωνία τους ίδιους τους ανθρώπους που τα υπηρετούν».

Ομιλία Χρήστου Μαντά:

ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΝΤΑΣ : Κύριε Πρόεδρε, νομίζω ότι το κρίσιμο πολιτικά ερώτημα και απευθύνεται στον κ. Υπουργό, είναι το εξής : ο κ. Υπουργός, χθες είπε ότι «τυφλά» θα ακολουθήσει τα αποτελέσματα της αξιολόγησης, ό,τι πει η αξιολόγηση αυτό και θα κάνει. Συνεπώς, εγώ θα ήθελα να ακούσω και φαντάζομαι και όλοι, μετά από αυτά τα συμπεράσματα της αξιολόγησης, τι ακριβώς θα γίνει κύριε Υπουργέ; Δηλαδή, νομίζω ότι θα πρέπει να πείτε στην Επιτροπή, εάν θα απολυθούν άνθρωποι, εάν θα αλλάξουν θέση οι υπάλληλοι και πού θα πάνε. Θα πρέπει να έχουμε με ακρίβεια μια εικόνα από εσάς ή από το Υπουργείο, για το τι ακριβώς θα γίνει. Βεβαίως, θα έλεγα και θα ήθελα να το προσέξετε αυτό, διότι είστε πανεπιστημιακός δάσκαλος, ότι θέλω να αξιολογήσετε την αξιολόγηση. Δεν θέλω αυτή τη στιγμή να είμαι πολύ αναλυτικός, όμως και το εισαγωγικό περιεχόμενο, αλλά και η μεθοδολογία, με βάση την οποία έγινε η αξιολόγηση, και θα αναφέρω μόνο ένα παράδειγμα, το ισοδύναμο των φοιτητών, έχει πάρα πολλά ερωτηματικά. Δηλαδή, θα άξιζε, έστω και εκ των υστέρων, να αξιολογήσουμε την αξιολόγηση. Αυτό βέβαια, είναι μια δουλειά πιο λεπτομερή και δεν μπορεί να γίνει στα πλαίσια μιας επιτροπής, όμως, το λέω με την έννοια, ότι εγώ προσωπικά, με όποιες γνώσεις έχω στη μεθοδολογία, θέτω πολλά ερωτηματικά όσον αφορά στη μεθοδολογία. Θα ήθελα δε να δω και τις πηγές, δηλαδή τις βιβλιογραφικές αναφορές με βάση τις οποίες καταλήξατε σε αυτήν ακριβώς τη μεθοδολογία, γιατί εμένα προσωπικά μου δημιουργεί πάρα πολλά ερωτηματικά. Επιπλέον ένα στοιχείο. Επειδή είπατε ότι είχατε τεχνικές συναντήσεις και με τα ιδρύματα τα οποία ανταποκρίθηκαν, ωστόσο λαμβάνετε υπόψη σας μέσα, τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και πιθανά όχι της απογραφής που τα ίδια τα ιδρύματα το 2013 έκαναν και υπάρχουν ορισμένες αποκλίσεις αυτό, τουλάχιστον με βάση τα στοιχεία για τους πραγματικά υπηρετούντες υπαλλήλους. Αυτό εννοώ, τουλάχιστον με βάση τα στοιχεία που έχω εγώ, π.χ. για το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, που τυχαίνει να είμαι εκεί. Νομίζω ότι και η αξιολόγηση έστω και με αυτή την κριτική την οποία άσκησα, θα πρέπει να αναρωτηθούμε πάρα πολύ - δεν μιλάω για τη διαδικασία ανάθεσης, δεν θέλω να μπω σε αυτό το πράγμα - για το πόσο χρήσιμο είναι να κάνουμε τέτοιες διαδικασίες, ποια είναι τα υποκείμενα, ποιοι είναι οι οργανισμοί που πρέπει να κάνουν κάποιες διαδικασίες. Παραδείγματος χάριν, εγώ λέω ότι πολύ καλά θα μπορούσαν τα ίδια τα ιδρύματα και οι υπηρεσίες του Υπουργείου να καταλήξουν σε ορισμένα συμπεράσματα σαν αυτά που πιθανά καταλήγει μια κακή μεθοδολογία, κατά τη γνώμη μου, αλλά καταλήγει σε κάποια συμπεράσματα που τελικά λένε το εξής απλό. Αυτή η τεράστια αναστάτωση που υπήρξε στα πανεπιστήμια με τις διαθεσιμότητες, κινητικότητες κ.τ.λ., όχι μόνο δεν είχε κανένα βάσιμο λόγο και το λέω αυτό, κυρίως - το είπε και η κυρία Ορφανίδου – λόγω της τεράστιας απόκλισης που υπάρχει ανάμεσα στα ευρωπαϊκά δεδομένα και στα ελληνικά δεδομένα. Αυτό το ξεπερνάτε με έναν τρόπο, σαν να μην είναι συγκρίσιμα, να μην είναι ομοειδή τα ελληνικά πανεπιστήμια με τα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια και άρα, με τα ευρωπαϊκά δεδομένα, γιατί αν βάζαμε εκείνο το δείκτη θα φτάναμε πολύ ψηλά όσον αφορά τον αριθμό των διοικητικών υπαλλήλων. Δεν το σχολιάζω, γιατί θα είμαι πολύ αυστηρός. Δεν μπορεί σε μια μεθοδολογία να λες ότι δεν είναι συγκρίσιμα, πρέπει να πεις, γιατί δεν είναι συγκρίσιμα. Διότι άλλες φορές οι συγκρίσεις κάπου καταλήγουν, παράγουν ορισμένα πολιτικά αποτελέσματα και άλλες φορές δεν χρησιμοποιούμε τις συγκρίσεις γιατί παράγουν άλλα πολιτικά αποτελέσματα. Πρέπει να συνεννοηθούμε, λοιπόν, σ' αυτό το επίπεδο. Τελειώνω λέγοντας το εξής, πολύ κακό για το τίποτα. Δηλαδή, στην ουσία έχουμε μια επιβεβαίωση, ότι σε γενικές γραμμές ο αριθμός των διοικητικών υπαλλήλων που υπηρετούν ήδη, είναι σχετικά ανεπαρκής. Βεβαίως υπάρχουν πιθανά ζητήματα κατανομής. Αν θέλουμε όμως να πάμε σε μια ουσιαστική διαδικασία αναβάθμισης των ανώτατων ιδρυμάτων, ένα από τα στοιχεία είναι και το κομμάτι της συνολικής διοικητικής υποστήριξης. Η πραγματικότητα είναι ότι πάρα πολλά πανεπιστήμια δεν έχουν τη στοιχειώδη υποστήριξη, με έντονο τρόπο στα περιφερειακά πανεπιστήμια. Για παράδειγμα, ολόκληροι τομείς δεν έχουν καμία γραμματειακή υποστήριξη, όπως στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων στην ιατρική σχολή που είμαι εγώ. Είναι μια πραγματικότητα αυτή. Η πολιτική, λοιπόν, απόφαση θα πρέπει να είναι ότι να τελειώσει αυτή η ιστορία και οι άνθρωποι να επιστρέψουν στις δουλειές τους, να λήξει εδώ και τώρα αυτή η διαδικασία, η οποία ταλαιπώρησε και τα πανεπιστήμια και έβαλε σε μια τεράστια αγωνία τους ίδιους τους ανθρώπους που υπηρετούν. Βεβαίως, με πιθανά αναγκαίες αναδιαρθρώσεις που χρειάζονται, αλλά το βασικό είναι ότι πρέπει να τελειώσει εδώ αυτή η διαδικασία.

• Βίντεο αφιέρωμα: Μουσείο Ιερομάρτυς Πατροκοσμάς στο Βασιλικό Πωγωνίου

Βίντεο αφιέρωμα: Μουσείο Ιερομάρτυς Πατροκοσμάς στο Βασιλικό Πωγωνίου

• Δημοτική Πινακοθήκη Χαρακτικής Δήμου Ζίτσας

Δημοτική Πινακοθήκη Χαρακτικής Δήμου Ζίτσας

• Βίντεο αφιέρωμα: Ιερά Μονή Αγ.Ιωάννου Προδρόμου.Κάτω Μερόπη Πωγωνίου

Βίντεο αφιέρωμα: Ιερά Μονή Αγ.Ιωάννου Προδρόμου.Κάτω Μερόπη Πωγωνίου

• Βίντεο αφιέρωμα: Ταχυδρομικό--Τηλεπικοινωνιακό Μουσείο Πωγωνιανής Πωγωνίου

Βίντεο αφιέρωμα: Ταχυδρομικό--Τηλεπικοινωνιακό Μουσείο Πωγωνιανής Πωγωνίου

• Βίντεο αφιέρωμα:Μουσείο Φυσικής Ιστορίας-Πολεμικού Υλικού-Λαογραφικό.Καστάνιανη Πωγωνίου

Βίντεο αφιέρωμα:Μουσείο Φυσικής Ιστορίας-Πολεμικού Υλικού-Λαογραφικό.Καστάνιανη Πωγωνίου

• Δείτε το βίντεο αφιέρωμα της Ιεράς  Μονής Αβελ

Δείτε το βίντεο αφιέρωμα της Ιεράς  Μονής Αβελ

Το κανάλι μας στο YouTube.

Πατήστε επάνω για να μεταφερθείτε στο κανάλι μας στο YouTube

Εάν είναι τής αρεσκείας σας κάντε εγγραφή και γίνεται μέλος του.

Το BLOGSPOT τής Ιστοσελίδας μας

Διαχειριστής Ιστοσελίδας

Καψάλης Χάρης

Facebook

Τηλ.Καταγγελιών:
Κιν.6973034101
email: tzourlakos@yahoo.gr

Συνταγή γνήσιας Πωγωνίσιας κουρκουτόπιτας

Αφιερωμένο στη ''ΜΑΝΑ ΜΟΥ''

Κύρκου Καψάλη Αγαθή

πού έφυγε από την ζωή 17-8-2020 από ανακοπή καρδιάς...